ROMEO VE JULIET

ROMEO VE JULIET

Konusu:

          Oyun aşkı konu almaktadır.bu olayda aileleri düşman iki gencin aşkı anlatılmaktadır.Romeo ve Juliet birbirlerine aşık bir çiftir fakat aileleri birbirlerine düşmandır.Juliet aşkları için ailesini terketmeyi göze alamaz ve zehir içer. Bunu gören Romeo kendini öldürür ...    

           Bir düşünün Romeo'nun telefonu Juliet'in tableti olsaydı nasıl olurdu...Bu uyarlamayı Yağmur Ünal,Timur Cinay,Ezgi Tülü,Mısra Şengeldi ve yönetmenimiz Destina Ongun ile beraber zevkle çektik .Filmi tevitöl konferans salonun da çektik.

  FİLM:Romeo ve Juliet - Kısa Film
(Senaryo ile birebir çekilmemiştir. Doğaçlama espriler ve replikler bulunmaktadır.)
OYUNCULAR:
SENARİST: Destina Ongun
YÖNETMEN: Destina Ongun
KAMERAMAN: Timur Cinay
Romeo: Ozan Azmi Ateş
Juliet: Yağmur Ünal
Arkadaşı: Mısra Şengeldi
Bayan Capulet: Ezgi Tülü
Bay Montegue: Timur Cinay

    
Film Uyarlamaları
 • Romeo ve Juliet (1996 film)-(William Shakespeare's Romeo + Juliet), Leonardo DiCaprio ve Claire Danes'li uyarlama.
 • Romeo ve Juliet (1968 sinema ), Franco uyarlaması.
 • Letters to Juliet (2010 yapımı)Shakespeare'in Juliet'ine mektup yazmak ister miydiniz?           Seneryo:                                                                     

 •      Bir disko. Arka planda çalan müzik eşliğinde Romeo ve Julliet sağ ve sol köşelerde dans edip birbirlerine bakmaya başlar. Bir süre sonra Romeo Juliet'in yanın gelir ve konuşmaya başlar.)
  Romeo: Senin kadar güzel bir insan nasıl yalnız başına dans edebilir? (güler) Yoksa sevgilini mi bekliyorsun?
  Juliet: Yok canım ne güzelliği... (gülümser) Sevgilim yok, olsa fena da olmaz hani. (Güler) Ben Juliet.
  Romeo: Ben Romeo. (Juliet'in elini öper, gözlerine bakar) Dans?
  Juliet: Neden olmasın (gülümser)
  (I'm Sexy and I Know It çalmaya başlar. Romeo ve Juliet birlikte dans eder ve perde kapanır.)


  (Karanlık bir oda. Odanın sağ köşesinde bir yatağın üstünde uzanmış, uzun saçlı bir kadın. Odadaki tek ışık kaynağı kadının elinde tuttuğu telefonun ışığı.)
  (Kadının elinden gelen bir telefon melodisi ile ışıklar açılır. Kadın telefonu açar ve konuşmaya başlar.)Juliet: Sevgilim... (birkaç saniye geçer) Ne! Romeo ciddi misin? (bekler) Evet! Sonuna kadar evet! (mutluluktan ağlamaya başlar) Seni seviyorum Romeo, çok seviyorum! Tamam, tamam sevgilim görüşürüz! (telefonu kapatır ve sevinçten zıplamaya başlar.)
  (Sahnenin solundan odaya orta yaşlı, saçları toplu, siyah bir pantolon, pembe bir tişört, ve yine siyah bir topuklu ayakkabı giymiş bayan Capulet girer.)
  Bayan Capulet: Yine o Allah'ın cezasıyla konuştun değil mi? Duydum! Ne dedi sana yine! Neler dedi de seni kandırdı! (Elini Juliet'i dövecek gibi kaldırır) Doğru söyle, yolarım saçlarını!
  (Juliet korkmuş ve telaşlanmış bir halde elleriyle yüzünü kapatır.)
  Bayan Capulet: (Elini hızlıca indirir) Oldu! Oldu yine söyleme, bir daha o çocukla görüşmeyeceksin! (Juliet'in elinden telefonunu hızlıca alır. Juliet ellerini yüzünden çeker ve ellerini annesinin elindeki telefona uzatır, almaya çalışır ama alamaz.)
  (Bayan Capulet sinirli bir şekilde odadan ve sahneden çıkar)
  (Juliet tedirgindir. Birkaç saniye sonra yüz ifadesinden Juliet'in rahatladığını ve aklına bir fikrin geldiğini anlarız. Seyircilere doğru seslenir.)
  Juliet: Hah! Telefonumu aldı ama, tabletimin olduğunu nasıl da unuttu! (kısa bir kahkaha atar) Ah... (durgunlaşır) Romeo'm için her şeyi göze alırım, ailelerimiz düşman olsa bile onunla (vurgulayarak) evleneceğim!
  (Sahne kararır. Romeo'nun evindeki büyük salondayız. Romeo bilgisayarından Facebook'a girmiş, kanepede oturmakta. Üzerinde siyah bir ceket ve kot pantolon olan kır saçlı bir adam içeri hışımla girer)
  Bay Montague: Neler yaptın sen Romeo! (Romeoyu yakasından tutar ve kendine doğru çeker. Romeo tepkisizdir. Kucağındaki bilgisayarı hızla kanepeye bırakır.) Biz sana kaç kere dedik o soysuzların kızı Juliet'le görüşmeyeceksin diye! İyi ki tabletimden ilişki güncellemeni görmüşüm, yoksa olanlardan haberim olmayacaktı! Bu ne saygısızlık! (Romeo'yu geri iter ve kanepedeki bilgisayar alıp seslice incelemeye başlar.)
  Bay Montague: Bu kadar yeter! Şirketimizi batıran o soysuz Capulets ailesinden biriyle bile konuşmayacaksın artık, şimdi gidip internet kablosunu keseceğim! O zaman anlarsın belki ailemize kafa tutmak ne demekmiş!
  (Romeo ifadesizliğini koruyarak babasına bakar. Bay Montague oğlunun ifadesizliğine sinirlenmiştir Oğluna tokat atar. Romeo sinirlenmiştir. Yumrukları sıkılıdır. Babası yüzüne bile bakmadan sahneden çıkar. Romeo derin bir nefes alır ve seyirciye karşı konuşmaya başlar.)
  Romeo: Aptal adam! Ne sanıyor kendini? Sanki aşkımızı, evlenmemizi engelleyebilecek! ( Bir derin nefes daha alarak konuşmasına daha sakin bir biçimde devam eder.) Facebook'ta engellemeliydim babamı, Twitter'da da! Ah salak kafam..
  (Sahne kararır ve perde kapanır.)
  ...
  (Sahne karanlıktır. Birazdan göreceğimiz, final sahnesidir. Perde açılır, Juliet  bir arkadaşıyla
  yatak odasındadır. İkisi yatağın üstünde oturmuş konuşuyorlardır. Yatağın ortasında eroin malzemeleri ve Juliet'in telefonu vardır. Juliet birden ağlamaya başlar ve konuşmaları seyircileri duyacağı bir ses tonuna ulaşır.)
  Juliet: Ağabeyim Romeo'yu bıçakla tehdit etmiş, inanabiliyor musun? Dayanamıyorum artık! Bu iş bu gece bitecek! (yüzünü elleriyle kapatır ağlamaya başlar)
  Arkadaşı: (üzgün ve telaşlı bir şekilde) Juliet emin misin?  Bak bu iş fazla tehlikeli...
  Juliet: (ellerini yüzünden çeker, derin bir nefes alır ve arkadaşının gözlerine bakarak kafasını sallar) elinden geldiğince hızlı hazırla, kriz geçirmeden önce enjekte et artık. ( Elleri uyuşturucuya olan bağılılığını rahatça yansıtan bir biçimde titrer. Bu sırda arkadaşı düşünen bir surat ifadesiyle enjekte edeceği eroini hazırlamaya başlar.)
  Juliet: (bağırırak) Çabuk ol! Lütfen... (tekrar ağlamaya başlar.)
  (Arkadaşı birden telefonunu çıkarır ve mesaj yazmaya başlar. Juliet bu durumu merak eder ve bu duruma kızar)
  Juliet: (bağırarak) Ben burada kriz geçirirken sen sevgilinle mi mesajlaşıyorsun aptal! (dizlerini karnına çeker ve öne arkaya hafifçe sallanmaya başlar.)
  Arkadaşı: (mesaj yazmayı bitirmiştir, Juliet'e bakar) Hazır. Son kez soruyorum Juliet, emin misin?
  (Juliet kafasını sallar. Arkadaşı bunun üzerine çaresizlik içinde her şeyi bırakıp odadan çıkar.)
  (Juliet ağlayarak eroine ve şırıngaya bakar.)
  Juliet: Ah Romeo... Çok üzgünüm sevgilim..
  ( Juliet kendini altın vuruşa hazırlarken, sahnenin solunda Romeo'yu yürürken görürüz. Telefonuna gelen bir mesajla Romeo irkilir. Mesajı okur ve telefon elinden düşer. Romeo son hızıyla sahneden koşarak ve bağırarak çıkar.)
  Romeo: Juliet!
  (Bu sırada sahnenin ortasında bayılmış olan Juliet'i görürüz. Yere düşmüş bir şırınga tüm olayı açıklamaktadır. Bir kaç saniye sonra ağlayarak Romeo odaya girer. Juliet'e yaklaşır, diz çöker ve elini tutar)
  Romeo: Sevgilim... Nasıl... Nasıl oldu her şey...
  (Romeo ayağa kalkar ve Juliet'in arkadaşının hazırladığı eroini Juliet'in şırıngasın tekrar doldurur.)
  Romeo: Hayatımın aşkı hayatta olmadan yaşamak yerine, ölürüm daha iyi...
  (Romeo ağlayarak son bir kez Juliet'e bakar. Yere oturur ve altın vuruşu gerçekleştirir. Birkaç saniye geçtiğinde Romeo çoktan dozun ağırlığından kriz geçirip ölmüştür.)
  (Sahne kararır. Arada beş saniye geçtikten sonra kimin olduğu belli olmayan kalp atışları duyulur. Sahne aydınlanır ve Juliet bitap düşmüş bir şekilde gözlerini açıp doğrulur. Ölememiş olmanın verdiği karışık duygular yüzüne yansımıştır. Derin bir nefes almaya çalışır fakat öksürmeye başlar. Başını sağına çevirir ve Romeo'nun cansız bedenini görür. Ağlamaya başlar. Zorla ayağa kalkar ve Romeo'nun yanına oturur. Cebinden telefonunu çıkarır. Artık olan biten her şeyi Juliet'in iç sesi anlatır.)
  İç ses: Twitter. Yeni tweet. (Derin bir nefes verir) Ey Hızır gibi yetişen şırınga: Senin yerin burası. Orada paslan ve bende öleyim... Gönder.
  (Juliet telefonunu yere bırakır. Romeo'nun hala kolunda duran şırıngayı alıp kendi boynuna saplar. Gözyaşları arasında can çekişen Juliet'i görürüz. Işıklar yavaşça kapanır ve sahne böylece biter. Perde kapanır.)                                                                                              YORUMLARINIZI BEKLİYORUM...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder